Katowice, aktywne miasto

Turyści i przyjezdni zaskoczeni są ilością terenów zielonych pokrywających obszar stolicy województwa śląskiego. Nic w tym dziwnego, bo Katowice zajmują pierwsze miejsce pod względem powierzchni lasów w województwie i trzecie w całej Polsce. Mamy prawie 6  tysięcy hektarów zieleni stanowiących pas ochronny wokół aglomeracji. Niezliczone szlaki piesze, parki, jeziora, blisko 100 kilometrów tras rowerowych. Słowem - przyrodę na wyciągnięcie ręki.

Dolina Trzech Stawów, wycinek Katowickiego Parku Leśnego im. Romana Stachonia, to jedno z miejsc najchętniej uczęszczanych przez spacerowiczów, cyklistów i rolkarzy. Dzięki możliwości wypożyczenia kajaków nie brakuje tu amatorów sportów wodnych. Charakterystycznymi postaciami Doliny są również wędkarze polujący na szczupaki, karasie i okonie. Skupieni na odkrywaniu przyrody mogą obserwować, będące pod ochroną rośliny i ptaki, np. grążel żółty – kwitnącą w maju bylinę wodną albo przylatującego z pierwszym ociepleniem bociana białego.

Kiedy tylko wydłuża się dzień i wzrasta temperatura powietrza tłumy spragnionych wiosennego wypoczynku zmierzają do tamtejszego lasu i nad wodę.

„ONE DAY IN KATOWICE” – SPRAWDŹ JAK ZMIENIŁO SIĘ MIASTO

Zakres prac

Spacerując w okolicy stawu można zauważyć postepujące prace rewitalizacji według projektu – wybranej w przetargu – krakowskiej firmy „ARTA”. W ubiegłym roku rozpoczęto wypompowywanie wody ze zbiornika, usuwano zanieczyszczenia i osady. Kolejnym etapem była naprawa dna oraz jego dezynfekcja. Został również wymieniony piasek od strony wschodniej, czyli tam, gdzie tworzyła się naturalna plaża. Wszystkie elementy betonowe znajdujące się w jej obrębie zostały zlikwidowane lub zmodernizowane; pojawiła się również barierka uniemożliwiająca skoki do wody oraz mała architektura charakterystyczna dla tego typu miejsc, np. przebieralnia plażowa. Zaplecze sanitarne zostało przystosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kąpielisko zostało wyposażone w sprzęt ratunkowy i medyczny pierwszej pomocy; dzięki uruchomionej łączności przewodowej i radiowej obiekt ma możliwość bezpośredniego połączenia z pogotowiem ratunkowym bądź najbliższą jednostką policji. Zgodnie z koncepcją władz, powstało bezpieczne, sezonowe kąpielisko. Zostały wydzielone i odpowiednio oznakowane strefy do pływania (również dla osób dopiero uczących się pływać). Dla preferujących inny, niż pływanie, sposób wypoczynku w sąsiedztwie akwenu powstały dwa boiska do piłki plażowej, dwa stoliki do gry w szachy oraz dwa stoły do ping-ponga.

Całości dopełnił parking, wyliczony na dziewięćdziesiąt dziewięć miejsc postojowych oraz osiem z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych.

„ONE NIGHT IN KATOWICE” ZOBACZ JAK ŻYJE MIASTO PO ZMROKU

Z zyskiem dla mieszkańców

Obecność zagospodarowanego stawu numer 4 sprawiła, że – pokaźne już dziś – grono lubiących spędzać na Dolinie wolny czas, poszerzy się o amatorów plażowania i pływania. Oferta rekreacyjna tego obszaru wzbogaciła się o niezwykle pożądaną, zwłaszcza w okresie letnim, formę wypoczynku.

Dolina Trzech Stawów jest miejscem, gdzie zwolennicy aktywnego trybu życia mogą korzystać z wielu udogodnień w tym celu stworzonych, nie wyjeżdżając poza granice miasta.

Projekt i wykonanie: Media Partner / Reklama / Katowice