Firmy ze światowej czołówki

Zacznijmy od najważniejszego - Katowice mają obecnie najniższą stopę bezrobocia na południu Polski.

Według stanu na koniec października 2015 r. wysokość stopy bezrobocia w Śląskiem wynosiła 8,1% (kraj 9,6%). Nasze województwo znajduje się na trzecim miejscu listy województw o najniższej wartości tego wskaźnika, ex aequo z Małopolską (9,8%). Z całego województwa śląskiego, pod względem miast najlepiej jest w Katowicach, gdzie w końcu października 2015 r. wysokość stopy bezrobocia wynosiła 3,8%.

Dla porównania z innymi dużymi miastami – stopa bezrobocia w Krakowie wynosi 4,5%, zaś w Częstochowie 8,6%. Można więc śmiało stwierdzić, że Katowice to miejsce o najniższej stopie bezrobocia wśród dużych miast na południu Polski.

„WITAMY W KATOWICACH” SPOT PROMUJĄCY ROZWÓJ MIASTA

Katowice znajdują się również w czołówce miast w Polsce, pod względem wysokości zarobków. Pracownicy przedsiębiorstw działających w województwie śląskim w październiku 2015 r. zarabiali średnio 4234,06 zł – wynika z danych Urzędu Statystycznego w Katowicach.

Co równie ważne: na obszarze Katowic i Aglomeracji Katowickiej prowadzi działalność wiele centrów usług, które do końca 2015 r. mają zatrudniać już około 17 500 osób. Sektor ITO/BPO/SSC/R&D jest reprezentowany m.in. przez: Rockwell Automation, Capgemini, Sopra Steria, Hireright, Kamsoft czy PwC, a więc przedstawicieli nowoczesnych usług biznesowych ze znacznym kapitałem i wpływem na rozwój regionu. W ostatnim czasie największe firmy reprezentujące najbardziej dynamiczne branże rozpoczęły rozmowy u umieszczeniu w Katowicach swoich oddziałów.

„EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY W KATOWICACH” ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU

Oddajmy głos specjalistom od rynku pracy

Wg raportu PWc z 2011 roku („Raporty na temat wielkich miast w Polski”) najmocniejszymi stronami naszego miasta były: doskonałe położenie, dobrze rozwinięta infrastruktura i rynek pracy, niska stopa bezrobocia i duża liczba absolwentów kierunków technicznych i ścisłych.

W ostatnich latach sytuacja Katowic radykalnie się zmienia – miasto dysponujące praktycznie w każdej dziedzinie znaczącym kapitałem rozwojowym, zazwyczaj większym niż przeciętnie inne polskie miasta, zaczyna wykorzystywać swoją szansę. Wobec zadyszki dotychczasowych „lokomotyw przemian”, jakimi były i wciąż niewątpliwie są, Kraków i Wrocław, Katowice zdecydowanie przyśpieszają, wyznaczając tempo dotąd w tej części kraju niespotykane. Kluczowe będzie wykorzystanie potencjału drzemiącego w ludziach oraz możliwościach miasta – wszystko wskazuje jednak, że Katowice zrozumiały swoją rozwojową szansę i są na właściwej drodze.

Wg raportu PWC Gospodarka Katowic staje się coraz bardziej konkurencyjna. W porównaniu z innymi miastami Polski dobrze rozwinięta jest infrastruktura, a szczególnie wysoko plasuje się kultura życia codziennego. Kapitał ludzki i społeczny wymaga dalszego rozwoju, ale można go ocenić jako stosunkowo wysoki. Nawet stan środowiska naturalnego, w powszechnej świadomości uznawany za katastrofalny, w Katowicach w rzeczywistości jest lepszy niż w Warszawie i Krakowie.

Projekt i wykonanie: Media Partner / Reklama / Katowice