Katowice – miasto przyjazne mieszkańcom

Katowice – serce 2,2 milionowej aglomeracji, stolica województwa śląskiego, kojarzone niegdyś jedynie z przemysłem ciężkim i familokami, są dziś miastem prawdziwie europejskim, w którym nowoczesność twórczo nawiązuje do tradycji.

Dzisiejsze oblicze Katowic jest zasługą konsekwentnej polityki wprowadzania zmian i innowacji prowadzonej przez ostatnie lata. Miasto wykorzystuje doskonałą lokalizację, a także potencjał gospodarczy, administracyjny i intelektualny, którego zaplecze tworzy niemal pięćdziesiąt regionalnych uczelni wyższych i ponad dwustutysięczna rzesza studentów.

SPOT PROMUJĄCY ROZWÓJ MIASTA

Katowice to miasto, gdzie nowoczesność przenika się z tradycją. Organizowane są tutaj wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, sportowe oraz gospodarcze o międzynarodowej randze (Europejski Kongres Gospodarczy), odbywają się koncerty lokalnych i międzynarodowych gwiazd muzyki każdego gatunku (od Rammsteina po Herbiego Hancocka), festiwale (Off Festiwal, Tauron Nowa Muzyka, Katowice Street Art Festival), wielkie wydarzenia sportowe (Mistrzostwa Świata w Siatkówce w katowickim Spodku).

Katowice to także miasto wielkich przemian. Od kilku lat trwa rewitalizacja i związane z nią ogromne inwestycje kulturalne i gospodarcze związane z zagospodarowaniem terenów poprzemysłowych. W samym centrum, tuż obok znanej wszystkim Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” powstała nowa dzielnica - nazywana Strefą Kultury. Tworzą ją nowoczesne i potężne obiekty: otwarta w 2014 r. imponująca siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, nowa siedziba Muzeum Śląskiego oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

W Katowicach powstaje obecnie centrum nowoczesnej metropolii - jednej z największych w tej części Europy.

W mieście wciąż udoskonalana jest sieć komunikacyjna. Powstają nowe ulice łączące główne zmodernizowane arterie z nowymi osiedlami mieszkaniowymi i wielkopowierzchniowymi obiektami handlowymi, a  także nowa sieć połączeń tramwajowych.

Miasto staje się z roku na rok coraz bardziej przyjazne dla mieszkańców i zachęca do osiedlania się w swoich granicach. Tym bardziej, że Katowice posiadają i wciąż rozwijają zaplecze rekreacyjne. Najdobitniej świadczy o tym liczba oddawanych do użytku i odnawianych boisk, placów zabaw, parków, skwerów i tras rowerowych przebiegających przez tereny zielone.

„DAJ SIĘ UNIEŚĆ MUZYCE! W KATOWICACH” - SPOT NARODOWEJ ORKIESTRY SYMFONICZNEJ POLSKIEGO RADIA

Najlepsze miasto do życia

W rankingu opublikowanym przez miesięcznik Newsweek, Katowice zostały uznane za najlepsze miasto do życia w roku 2010, deklasując Warszawę, Kraków czy Wrocław.

"(...) Liderem rankingu jakości życia okazują się Katowice, którym udaje się zachować najlepszy balans między zaletami metropolitarności i plusami mniejszego miasta. Na przykład w Warszawie na tysiąc mieszkańców przypada średnio 3,9 lekarza, w Katowicach zaś aż 5,2. Za przeciętną pensję brutto posiadacz dyplomu wyższej uczelni kupi w Katowicach niemal metr kwadratowy mieszkania. Mało, ale w Warszawie lokalna pensja brutto osoby po studiach wystarczy na jeszcze mniej – ledwie 0,66 mkw."

Zapraszamy do lektury artykułu opublikowanego na stronach serwisu.

Więcej informacji dostępne jest pod adresem zamieszkaj.katowice.eu

Projekt i wykonanie: Media Partner / Reklama / Katowice