Dlaczego warto wybrać Katowice?

Jeśli myślisz, że dobrze znasz Katowice i wszystko o nich wiesz, z pewnością się mylisz. Pozytywne zaskoczenie po przyjeździe spotyka zarówno osoby wierzące w stereotypy, jak i te, które mają już pobieżną wiedzę o mieście.

Katowice, to stolica prawie pięciomilionowego województwa, centrum ponad dwumilionowej metropolii i serce Śląska. Dobrze skomunikowany z resztą Polski, Europy i świata ośrodek, w którym zarówno w sferze urbanistycznej, kulturalnej jak i na rynku pracy zachodzą bezprecedensowe zmiany. Ich świadkiem może być każdy, kto się tutaj zjawi. Miejsce hut i kopalni miejskim krajobrazie Katowic zastąpiły biurowce, centra handlowe, nowoczesne gmachy użyteczności publicznej oraz budowlane żurawie, bo ciągle powstają tu nowe obiekty.

Co było, a co jest

Niepowtarzalne postindustrialne dziedzictwo jest dumą i chlubą Katowic. Dlatego zapraszamy na zabytkowe osiedle Nikiszowiec, niemal samowystarczalne miasto w mieście wybudowane na początku XX wieku specjalnie dla pracowników kopalni, czy Giszowiec – osiedle wzniesione zgodnie z oryginalną koncepcją urbanistyczną miasta-ogrodu. Ale zmieniający się świat wymaga redefinicji tego, co już znamy, więc we wnętrzu zabytkowego szybu Wilson na co dzień działa galeria sztuki, często odbywają się tam też koncerty, a na terenie byłej kopalni Katowice powstaje nowa, niezwykła siedziba Muzeum Śląskiego. Główna część tego oryginalnego budynku znajduje się bowiem pod ziemią. Tuż obok kończona jest budowa nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, jednej z najlepszych i najbardziej znanych orkiestr w Europie. Przeobrażeniu ulega również siedziba Filharmonii Śląskiej, a odnowiony kilka lat temu Spodek niemalże lśni w słońcu.

Jest co robić

Tak więc Katowice kulturą stoją. Nie zapominajmy o festiwalach, które sprawiają, że miasto jest coraz bardziej znane nie tylko w Polsce, ale na świecie. Off Festival, czy Tauron Nowa Muzyka co roku ściągają tysiące młodych ludzi. Jest jeszcze Mayday, Rawa Blues, Kocham Katowice (kilkudniowe obchody urodzin miasta), ale to zaledwie początek. W kwietniu do miasta zjeżdżają i tworzą street artowi malarze, a jesienią na MFF Ars Independent zjawiają się niepokorni twórcy filmowi. Natomiast amatorów codziennej rozrywki przyciągnie ulica Mariacka, która stała się synonimem zabawy do rana. Mało? W ścisłym centrum znajduje się około 200 pubów, barów, restauracji i dyskotek; od bistra, przez francuską restaurację, po cocktail bar i berliński fast food.

Sportowe wydarzenia to także mocny atut Katowic. Niedawno hala Spodka gościła Mistrzostwa Europy w Koszykówce EuroBasket, czy tenisowy turniej BNP Paribas Katowice Open, a w sierpniu w Katowicach dojeżdżają do mety kolarze jednego z etapów Tour de Pologne. Osoby czynnie uprawiające sport zjawiają się na cyklicznie organizowanych Night Skating i Night Biking oraz korzystają z licznych terenów rekreacyjnych miasta.

Zieleń

Co zobaczy ktoś, kto wdrapie się na ostatnie piętro katowickiego drapacza chmur? Kominy? Blokowiska? Betonową pustynię? Nie! Odpowiedź brzmi; lasy, zieleń i parki. Katowice otoczone są przyjaznymi mieszkańcom terenami rekreacyjnymi oddalonymi od centrum o nie więcej niż 15 minut drogi samochodem lub tramwajem. A nic lepiej nie sprzyja relaksowi jak spacer spokojną parkową alejką.

Praca

W Katowicach jest praca. Firmy biorące udział w projekcie oferują wiele stanowisk o bardzo zróżnicowanych specjalizacjach. Absolwent informatyki, programista-amator, jasne, że powinien wziąć udział rekrutacji, ale także socjolog i filozof, bo system szkoleń oferowany przez firmy pozwoli na wypracowanie nowych umiejętności i uprawnień również osobom o nieco innym profilu edukacyjnym. Przekonaj się sam w bazie ofert pracy.

Komunikacja

Obojętnie czy jeździsz komunikacją miejską (do wyboru autobusy, tramwaje i pociągi), czy posiadasz własne auto, poruszanie się po Katowicach jest znacznie prostsze i szybsze niż po innych miastach Polski. Badania pomiaru prędkości wskazują, że Katowice są najmniej zakorkowanym dużym miastem w naszym kraju. Korków oczywiście nie unikniesz w godzinach szczytu, ale stracisz w nich o wiele mniej czasu.

Bardzo łatwo jest się także poruszać w obrębie miast sąsiadujących z Katowicami, niektórym przejazd do Chorzowa, czy Sosnowca może przypominać jazdę pomiędzy dzielnicami, a nie osobnymi miastami.

A jeśli zatęsknisz do mamy szybko dotrzesz do domu pociągiem, autokarem lub choćby samolotem z lotniska Pyrzowice.

Mieszkanie

Mieszkańcom Katowic obce są dantejskie sceny związane ze znalezieniem lokum znane osobom, które szukały domu w innych polskich ośrodkach miejskich. Znajdzie się wiele ofert na każdą kieszeń i zależnie od preferencji blisko lub daleko od centrum. Osobom, które zdecydują się osiedlić i kupić własną nieruchomość sprzyja bogata oferta deweloperska mieszkań o bardzo dobrym standardzie. Więcej informacji dostępne jest pod adresem zamieszkaj.katowice.eu.

Projekt i wykonanie: Media Partner / Reklama / Katowice